Cykl raportów średnich cen dostaw energii przygotowany przez Energy Solution sp. z o.o.
W październiku średnia cena dostaw Rynku Dnia Następnego energii elektrycznej wyniosła dla całej opisywanej strefy 82,39 EUR/MWh, co oznacza, że była niższa 0,46 EUR/MWh względem września. Minimalny spadek ceny był jednocześnie przedłużeniem rozpoczętego wcześniej trendu spadkowego. Wpływ na spadek cen na rynku spot ponownie wynikał z niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie i stosunkowo wysokiej generacji mocy z odnawialnych źródeł energii. Pomimo kontynuacji procesu obniżania stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w październiku o kolejne 25 punktów bazowych, dane makroekonomiczne wciąż nie wykazują oznak ożywienia, a trwająca wśród europejskich gospodarek stagnacja również wpływa na spadek cen spot oraz notowań uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Rynek EUA od początku września nie zdołał przebić oporu przy 67 EUR/t, a jego notowania już trzykrotnie się od niego odbijały.
Polski rynek z wynikiem 103,48 EUR/MWh nadal utrzymuje się powyżej średniej – w październiku był to trzeci najwyższy wynik, przekraczający średnią o ponad 25%. Niezmiennie obok Polski w czołówce znalazły się Włochy i Irlandia, których wyniki wyniosły odpowiednio: 116,69 EUR/MWh oraz 123,55 EUR/MWh. Warto podkreślić, że średnia cena spot w Polsce była wyższa względem września o prawie 10%. Biorąc pod uwagę cykliczność, możemy się spodziewać, że ta tendencja wzrostowa będzie utrzymana – wraz ze zmianą pory roku i długości dnia, generacja mocy z fotowoltaiki powinna systematycznie maleć, a krajowy system elektroenergetyczny będzie bardziej uzależniony od pozostałych odnawialnych źródeł energii, głównie wiatrowych. Wzrośnie również zużycie energii w gospodarstwach domowych.
W związku z tym średnia cena na rynku spot prawdopodobnie nie spadnie poniżej poziomu 100 EUR/MWh do końca pierwszego kwartału 2025 r., zwłaszcza w scenariuszu okresowo mroźnej i bezwietrznej zimy. Wysoka korelacja rynku spot jest w ostatnim czasie zauważalna z kontraktami miesięcznymi, które także regularnie notują wzrosty. Co więcej, na początku listopada pojawia się coraz więcej pojedynczych godzin na Rynku Dnia Następnego, których wartość przekracza 2000 zł/MWh.
Rynek terminowy energii elektrycznej, reprezentowany przez kontrakty roczne na 2025 r. rozliczył się w całej strefie średnią na poziomie 85,52 EUR/MWh, wobec 84,60 EUR/MWh we wrześniu (+1,01%). Pozytywną informacją jest jednak spadek ceny instrumentu BASE_Y-25 w Polsce o 5,41% w ujęciu miesięcznym do poziomu 97,48 EUR/MWh. Tym samym krajowa cena tego kontraktu spadła już poniżej okrągłej wartości 100 EUR/MWh i nie znajduje się już w czołówce. Trzy najwyższe wyniki zostały odnotowane odpowiednio we Włoszech (113,84 EUR/MWh), Grecji (105,68 EUR/MWh) oraz Rumunii (103,38 EUR/MWh).
Na spadek cen instrumentu rocznego na 2025 rok miała wpływ m.in. wspomniana wcześniej deprecjacja na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla – rynek EUA przecenił się o 1,50% m/m, natomiast w trakcie krótkotrwałych okresów korekt
wzrostowych nie przebił oporu przy 67 EUR/t. Tym samym EUA od dwóch miesięcy porusza się wewnątrz konsolidacji 60 – 67 EUR/t, a analizując szerszy ruch, na rynku wciąż panuje trend spadkowy zapoczątkowany 20 sierpnia od wyznaczenia lokalnego szczytu przy 73,07 EUR/t. Biorąc pod uwagę okresowość można jednak zauważyć, że kontrakt roczny, który tradycyjnie poruszał się podobnie do rynku CO2, w październiku obniżył korelację do niższego poziomu.
W tym samym czasie wartość kontraktu rocznego na węgiel ARA spadła o 1,21% m/m, z kolei na instrumencie rocznym na gaz ziemny TTF odnotowano wzrost o 3,46% m/m w wyniku panującej na szerokim rynku niepewności związanej z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie. Wzrosty te stoją w kontrze do stabilnej sytuacji fundamentalnej na rynku surowca w postaci: wysokiego poziomu magazynów EU, stabilnych przepływach gaz z Norwegii po zakończeniu prac remontowych oraz nadal niskiego zapotrzebowania.