Pomoc de minimis. Aktualny termin składania oświadczeń mija 28 lutego
Zgodnie z ustawą z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, przedsiębiorcy, będącym małym lub średnim przedsiębiorstwem, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii elektrycznej w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r., mają obowiązek zweryfikować swój status i jeśli kwalifikowali się do tej pomocy, złożyć informację o pomocy publicznej lub de minimis. Obowiązek o udzieleniu informacji nie dotyczy jednostek samorządu terytorialnego.
Termin składania dokumentów, zgodnie z obecnymi regulacjami, mija 28 lutego 2025 r. Jednakże 4 lutego 2025 r. na stronie prac Sejmu pojawił się rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1008), który może wydłużyć ten termin.
KROK 1: Sprawdź, czy Twoja firma była odbiorcą uprawnionym w II połowie 2024 roku
1 lipca 2024 r. zmieniła się definicja odbiorcy uprawnionego, co oznacza, że nie wszystkie firmy korzystające wcześniej z ceny maksymalnej nadal będą uprawnione do tego wsparcia. Do końca czerwca 2024 r. obowiązywały krajowe przepisy, natomiast teraz podstawą prawną stały się regulacje unijne.
Jak było przed 1 lipca 2024 r.?
Zgodnie z art. 2 pkt. 2 lit. b) ustawy z dnia 27 października 2022 r., odbiorcą uprawnionym mogło być mikroprzedsiębiorstwo, małe przedsiębiorstwo lub średnie przedsiębiorstwo, zgodnie z definicją zawartą w ustawie – Prawo przedsiębiorców.
W praktyce oznaczało to, że Odbiorcą uprawnionym był:
- Mikroprzedsiębiorca – firma zatrudniająca mniej niż 10 osób i mająca obrót lub aktywa do 2 mln euro.
- Mały przedsiębiorca – firma zatrudniająca mniej niż 50 osób i mająca obrót lub aktywa do 10 mln euro.
- Średni przedsiębiorca – firma zatrudniająca mniej niż 250 osób i mająca obrót do 50 mln euro lub aktywa do 43 mln euro.
Kryteria te opierały się wyłącznie na danych danego przedsiębiorstwa.
Jak jest po 1 lipca 2024 r.?
Od 1 lipca 2024 r. definicja odbiorcy uprawnionego odnosi się do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014. Oznacza to, że status przedsiębiorstwa nie jest już oceniany wyłącznie na podstawie jego własnych danych, ale także z uwzględnieniem powiązań kapitałowych i organizacyjnych.
W praktyce, jeśli przedsiębiorstwo działa samodzielnie, jego wielkość określa się na podstawie jego własnych danych (liczba pracowników, obrót, aktywa). Jeśli jednak firma jest powiązana kapitałowo lub personalnie z innymi podmiotami (np. posiada udziały w innych firmach lub ma wspólników powiązanych z innymi przedsiębiorstwami), wtedy do oceny jego statusu bierze się pod uwagę całą grupę powiązanych przedsiębiorstw.
Przedsiębiorco, zweryfikuj zatem, czy Twoja firma kwalifikowała się do wsparcia. Następnie:
- Jeśli w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.w rozliczeniach nie zastosowano ceny maksymalnej, gdyż Twoja cena była niższa LUB nie złożono uprzednio oświadczenia odbiorcy uprawnionego – nie ma obowiązku składania informacji.
- Jeśli w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.w rozliczeniach nie zastosowano ceny maksymalnej, a Twoja cena na rachunkach była wyższa pomimo złożonego uprzednio oświadczenie odbiorcy uprawnionego (czyli powinna być zastosowana cena maksymalna) – należy przekazać informację o pomocy publicznej lub pomocy de minimis i złożyć stosowną reklamację.
- Jeśli firma spełniała warunki i korzystała z ceny maksymalnej, należy przekazać informację o pomocy publicznej lub pomocy de minimis.
- W przypadku, gdy firma utraciła status odbiorcy uprawnionego po 1 lipca 2024r, należy zgłosić ten fakt do sprzedawcy. Wówczas należy się liczyć z obowiązkiem zwrotu różnicy cenowej wraz z odsetkami.
KROK 2: Złóż informację o pomocy publicznej lub pomocy de minimis
Jeżeli firma nadal kwalifikowała się do maksymalnej ceny energii, należy wypełnić odpowiedni formularz [link]. Instrukcje wypełnienia powinny znajdować się na stronie sprzedawcy energii.
Wypełnij formularz zawierający następujące informacje:
- Dane identyfikujące przedsiębiorcę: nazwę, adres, NIP, forma prawna, PKD.
- Kategorię przedsiębiorcy,
- Wartość otrzymanej pomocy de minimis lub publicznej. Informacje o otrzymanej pomocy de minimis można znaleźć w dokumentacji księgowej firmy, jak również na stronie UOKiK, korzystając z Systemu Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej (SUDOP) [link]. Wówczas weryfikacja odnośnie uzyskania ewentualnej pomocy nastąpi na podstawie wpisania NIP przedsiębiorstwa i zaznaczeniu trzech lat kalendarzowych wstecz. Składając informacje o pomocy nie należy uwzględniać wartości wynikającej z zamrożenia cen w II półroczu 2024 r.
- Oświadczenie o spełnianiu warunków Odbiorcy uprawnionego.
Podpisz dokument w wymagany sposób:
- Elektronicznie – kwalifikowany podpis elektroniczny, e-dowód lub Profil Zaufany.
- Ręcznie – czytelny podpis lub imienna pieczątka.
Uwaga! Nie można wysyłać skanów podpisanych ręcznie dokumentów!
Prześlij dokument do sprzedawcy:
- Online – przesyłając przez formularz na stronie sprzedawcy.
- Osobiście – w jednym z salonów sprzedawcy
- Pocztą – na adres korespondencyjny sprzedawcy
Dokumenty przekazuje się do sprzedawcy, który dokonywał sprzedaży w II połowie 2024 roku.